Tylko kilka kliknięć i mądrze wybierasz dokładnie to, co interesuje Ciebie i Twoją rodzinę. Ty wyszukujesz, oceniasz i wpisujesz do swojego kalendarza.
Próchnica jest najczęściej występującą chorobą u dzieci w Polsce, dotyka ona aż 90% maluchów.
Próchnica jest najczęściej występującą chorobą u dzieci w Polsce, dotyka ona aż 90% maluchów. Nieleczona prowadzi do:
- bolesnych powikłań,
- wad zgryzu,
- obniża odporność dziecka,
- utrudnia leczenie przewlekłych schorzeń, np. alergii, astmy, cukrzycy.
Najważniejsze zasady dbania o zęby u dzieci: MYCIE ZEBÓW 2 RAZY DZIENNIE
Kiedy dziecku wyrosną już pierwsze ząbki mleczne, myj je 2 razy dziennie odpowiednią szczoteczką (mała główka z miękkim nylonowym włosiem) i pastą do zębów dla niemowląt (z małą zawartością fuoru). Trzymaj szczoteczkę pod kątem 45 stopni w stosunku dziąseł. Przesuwaj szczoteczkę delikatnie w przód i w tył krótkimi ruchami po powierzchni przedniej i tylnej zębów oraz po ich wierzchołkach. Nie szoruj mocno wzdłuż linii dziąseł, bo możesz podrażnić dziąsła.
Ważny jest przykład rodziców, więc dziecko powinno obserwować ich szczotkujących zęby. Warto też potraktować mycie zębów jako element zabawy, jako czynność ważną i przyjemną. Uczmy dzieci, że szczoteczka służy tylko do mycia zębów, a nie innych części ciała.
Dzieci powyżej piątego roku życia w większości szczotkują już zęby samodzielnie. Potrafią już płukać jamę ustną. Czasami tylko mogą potrzebować pomocy osoby dorosłej. Dzieci około siódmego roku życia potrafią rozgraniczać zabawę i obowiązek, są bardziej odpowiedzialne. Codzienna higiena jamy ustnej powinna stać się dla nich miłym, ale jednak zawsze, obowiązkiem.
Uczmy też dzieci, że trzeba myć nie tylko zęby, ale i język i policzki. Od 5. roku życia można uczyć samodzielnego posługiwania się nicią dentystyczną.
U dzieci do 4. roku życia nie należy stosować płynów do płukania ust, ponieważ dziecko w tym wieku nie umie jeszcze płukać ust i wypluwać płynu.
ODPOWIEDNIA DIETA
Bardzo duże znaczenie ma dieta kobiety ciężarnej. Powinna być urozmaicona i zawierać także sole mineralne oraz witaminy. Nie może brakować produktów bogatych w białko, wapń, fosfor i witaminę D (jaja, nabiał, ryby, mięso, rośliny strączkowe, zielone rośliny liściaste, produkty pełnoziarniste). Naukowcy udowodnili, że nadmierne spożywanie przez kobietę w ciąży węglowodanów
(np. objadanie się słodyczami) osłabia formujące się przyszłe zęby dziecka.
Pamiętaj o codziennym podawaniu dziecku twardych pokarmów.
Ogranicz słodycze i słodkie napoje.
Zamiast soków podawaj do picia wodę.
WIZYTY KONTROLNE
Zgłaszaj się z dzieckiem regularnie co 6 miesięcy na wizyty kontrolne. Dzięki temu, że pierwsze wizyty będą miały charakter profilaktyczne, nie będą związane z bólem, dziecko oswoi się z gabinetem i chętniej będzie stomatologa odwiedzało.
Wizyty profilaktyczne i leczenie małego dziecka u dentysty są fnansowane w ramach ubezpieczenia zdrowotnego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Około 3. roku życia, gdy dziecko ma już wyrżnięte wszystkie zęby mleczne, warto wybrać się z dzieckiem do ortodonty. Jeśli ortodonta nie stwierdzi zaburzeń zgryzu, to następną wizytę należy odbyć wtedy, gdy dziecko będzie miało cztery siekacze stałe górne i dolne (tzw. jedynki i dwójki), czyli około 8. roku życia.
PROBLEMY
Co to są „pleśniawki”? „Pleśniawki” to białawe, przypominające zsiadłe mleko, naloty na błonie śluzowej w buzi dziecka, których nie można zetrzeć wilgotną gazą (to je odróżnia od resztek pokarmu). Błona śluzowa wokół takiej zmiany może być silniej zaczerwieniona, co jest objawem zapalenia. „Pleśniawki” to objaw grzybicy jamy ustnej, która wy- maga leczenia skutecznym lekiem przeciwgrzybiczym oraz ścisłego przestrzegania zasad higieny. Porozmawiaj o tym z lekarzem.
Co należy zrobić, jeżeli dziecko ukruszy, złamie lub wybije sobie któryś z zębów? W przypadku uszkodzenia zęba u dziecka konieczna jest wizyta u stomatologa. Jeżeli dziecko odczuwa ból, można podać dostępny bez recepty środek uśmierzający ból. W miarę możliwości, należy zachować wszelkie odłamane fragmenty zęba i pokazać je dentyście.
W przypadku całkowitego wyłamania zęba z jamy ustnej wskutek urazu, należy jak najszybciej zanieść utracony ząb do stomatologa. Należy starać się nie dotykać zęba - nie wycierać go, ani nie czyścić. Do czasu przekazania dentyście ząb należy umieścić w wodzie lub mleku. Dzięki zabiegowi reimplantacji, istnieje możliwość ponownego wstawienia zęba do jamy ustnej dziecka.