Tylko kilka kliknięć i mądrze wybierasz dokładnie to, co interesuje Ciebie i Twoją rodzinę. Ty wyszukujesz, oceniasz i wpisujesz do swojego kalendarza.
Wolontariat – dobroć i chęć pomocy innym jest w każdym z nas.
Czy każdy może pomagać? Zostać wolontariuszem? Tak, ale decyzję trzeba przemyśleć. Dobrze zastanowić się, co chcemy dać od siebie innym i co praca na rzecz innych da nam. Bo to ważne, być może najważniejsze, żeby wolontariat nam dawał satysfakcję i poczucie, że uczymy się czegoś nowego.
Nie jest Ci łatwo. Masz swoje życie, swoje problemy. Rodzina. Praca. Stres. Ciągły brak czasu i zmęczenie. Ale jesteś dobrym człowiekiem, wrażliwym na problemy innych. Czasami słyszysz, że ktoś potrzebuje pomocy, że ktoś pomaga innym. Najprościej byłoby dać pieniądze, ale ich też nie ma za wiele.
Poniżej kilka porad, jak zabrać się za temat pomocy innym. Co możesz zrobić, jeśli chcesz pomagać, a nie wiesz, co właściwie mógłbyś zrobić i gdzie się zgłosić.
Kto może zostać wolontariuszem?
Każdy, bo wolontariat (łac. voluntarius - dobrowolny) to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych. Możesz pomagać w hospicjum, ale i bezpłatnie doradzać w zakresie Twojego doświadczenia, np. jako prawnik czy lekarz, wozić osoby lub rzeczy swoim samochodem, pomalować ściany w szpitalu, rozdawać ulotki, prowadzić stronę internetową, pomagać w organizacji jakiegoś wydarzenia, upiec ciasto na festyn charytatywny. Wszystko, co potrafisz zrobić albo czego jesteś gotów się nauczyć, możesz w miarę swoich możliwości czasowych i finansowych robić jako wolontariusz. Każdy wolontariusz jest cenny. Zarówno ten, który przychodzi codziennie do hospicjum i wspomaga personel w opiece nad chorymi terminalnie, jak ten, który jednorazowo przywiezie zakupy ze sklepu albo zbiera datki do puszki na festynie.
Niepełnoletni wolontariusz musi uzyskać pisemną zgodę rodziców lub opiekunów prawnych na podjęcie takiej działalności.
Jak podjąć decyzję?
Zanim zdecydujesz się, komu chcesz pomagać i w jakim zakresie, odpowiedz sobie na kilka ważnych pytań:
• Z kim łatwiej nawiązujesz kontakty? – Czy wolisz pracować z dziećmi, rówieśnikami, czy może z osobami starszymi? Czy kontakt z innymi, nieznajomymi osobami nie stanowi dla Ciebie problemu, czy wolisz raczej pracować w biurowym zaciszu?
• Co chcesz robić jako wolontariusz? – Czy chcesz pomagać w nauce, rehabilitacji, opiece nad chorymi, niepełnosprawnymi, czy może raczej wykonywać prace biurowe, informatyczne, opiekować się zwierzętami, czy działać na rzecz środowiska naturalnego?
• Jak dużo czasu możesz poświęcić? – Ile czasu możesz poświęcić na wolontariat i w jakie dni tygodnia? Czy chcesz się zaangażować długoterminowo, czy może raczej szukasz pojedynczej akcji? Czy chcesz zaangażować się w konkretne dni tygodnia, czy twój wolontariat będzie musiał się dostosować do twojego nieregularnego planu tygodnia i innych Twoich obowiązków? Czy termin wolontariatu nie stanowi dla Ciebie problemu, czy szukasz możliwości działania tylko w wakacje, ferie zimowe, albo w trakcie twojego urlopu?
• Co potrafisz robić? – Jakie posiadasz uzdolnienia, zainteresowania, predyspozycje, doświadczenie, które możesz wykorzystać w konkretnym miejscu? Czy znasz języki obce? Czy potrafisz obsługiwać komputer, określone oprogramowanie, sprzęt biurowy lub maszyny przemysłowe? Może jesteś „złotą rączką” albo dobrze gotujesz? Pamiętaj, że wszystkie Twoje talenty mogą być wykorzystane poprzez wolontariat.
• Czego chcesz się nauczyć? – Wolontariat to nie tylko dawanie, ale także bardzo cenna praktyka, która umożliwia Ci zdobycie nowych kompetencji i wiedzy. Jeśli chcesz wykorzystać wolontariat do nauki i zdobycia doświadczenia, to ważne jest, aby organizator Twojego wolontariatu wiedział, czego oczekujesz.
Gdy odpowiesz sobie na powyższe pytania, łatwiej będzie Ci podjąć decyzję, w jakim miejscu chcesz być wolontariuszem. Śmiało stawiaj kolejne kroki.
Rodzaje wolontariatu. Wolontariat akcyjny – najbardziej popularna forma wolontariatu – pomagamy w zakresie, w jakim chcemy i możemy. Możemy pomagać regularnie albo w razie potrzeby koordynator wolontariatu jakiejś organizacji kontaktuje się z nami, czy możemy wziąć udział w określonej akcji. Czasami organizacje ogłaszają w mediach, że potrzebują wolontariuszy w określonym czasie do określonej pracy przy na przykład dużym wydarzeniu, jak: koncert czy festiwal. Dla młodych ludzi wolontariat jest często formą zdobycia doświadczenia, bardzo cenionego przez pracodawców. Wolontariat medyczny – wymaga większych umiejętności i bliższej współpracy z organizacją. Z reguły jest możliwy po ukończeniu kursu wolontariusza medycznego i zdaniu egzaminów. Wolontariusz medyczny ściśle współpracuje z personelem placówki, np. w hospicjum przebywa na oddziale, w pewnym zakresie opiekuje się chorym i spędza z nim czas. Nie zastępuje w pracy lekarzy i pielęgniarek, ale uzupełnia ich pracę, dając choremu przede wszystkim swój czas, rozmawiając, pomagając w codziennych czynnościach. Wolontariat medyczny wymaga określonych predyspozycji psychicznych. Nie wszyscy, którzy skończą z pozytywnie zdanym egzaminem kurs wolontariusza, dają radę. Ale też warto spróbować, bo to bardzo potrzebna praca, dająca dużą satysfakcję. Wolontariusz widzi to każdego dnia w oczach pacjenta, jego rodziny i personelu medycznego. Ogłoszenia o naborze na kurs wolontariuszy można znaleźć na przykład na stronie www.fundacjahospicyjna.pl.
Wolontariat w firmach
Coraz więcej firm, w ramach integracji zespołu i odpowiedzialnego biznesu, angażuje swoich pracowników w wolontariat. Bywa że do koordynacji wolontariatu firmowego zatrudniany jest specjalnie pracownik. Firmy podejmują współpracę z konkretnymi organizacjami. Taki zespół wolontariuszy może przeprowadzić remont na rzecz organizacji, zorganizować event dla podopiecznych albo na ich rzecz. Pracownicy mogą poznać się z innej strony podczas wykonywania różnych zadań, spędzają ze sobą więcej czasu, są zmotywowani, bo widzą efekty swoje pracy i wiedzą, komu pomagają. Wolontariat zagraniczny
Wolontariat taki wiąże się zwykle z dłuższym okresem planowania i przygotowywania wolontariusza, oraz jest on organizowany w ramach programu – działania nadzorującego i wspierającego przebieg takiego wolontariatu. Obecnie w Polsce działa kilkanaście podmiotów umożliwiających wyjazd na wolontariat. Wolontariusz może uczestniczyć zarówno w projektach świeckich, jak i współpracować w ramach misji organizowanych przez różne kościoły i grupy wyznaniowe. Większość informacji o działających w Polsce i otwartych na Polaków programach można znaleźć w publikacji „Altruista w akcji, czyli wszystko, co chcesz wiedzieć o wolontariacie zagranicznym” wydanej przez Eurodesk Polska.
Prawa i obowiązki wolontariusza.
Obowiązki wolontariusza
• Musisz posiadać kwalifikacje i spełniać wymagania odpowiednie do rodzaju i zakresu wykonywanych świadczeń.
• Masz obowiązek wykonywania świadczeń zgodnie z zawartym porozumieniem.
Prawa wolontariusza
• Masz prawo zawrzeć porozumienie o współpracy z organizacją lub instytucją, na rzecz której działasz jako wolontariusz. W porozumieniu musi zostać określony zakres Twoich obowiązków, czas trwania porozumienia, możliwość i sposób jego rozwiązania oraz inne kwestie ważne dla Ciebie i placówki, w której działasz.
• Jeśli Twój wolontariat trwa dłużej niż 30 dni, to porozumienie musi byś zawarte w formie pisemnej.
• Jeśli Twój wolontariat trwa nie dłużej niż 30 dni, to porozumienie może być ustne, ale masz prawo żądać potwierdzenia go na piśmie.
• Masz prawo otrzymać pisemne zaświadczenie o odbywaniu przez Ciebie wolontariatu, w tym o zakresie Twojej pracy.
• Na Twoją prośbę korzystający może wystawić pisemna opinie na temat Twojego wolontariatu.
• Masz prawo do ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz innego zaopatrzenia z tytułu wypadków lub chorób zawodowych.
• Masz prawo uzyskać informację o ryzyku dla zdrowia i bezpieczeństwa wynikającego z wykonywanych przez ciebie czynności oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami.
• Masz prawo do odpowiednich środków ochrony indywidualnej w zależności od rodzaju świadczeń i zagrożeń związanych z ich wykonywaniem.
• Masz prawo do pokrywania przez korzystającego kosztów Twoich podróży służbowych i diet, na dotyczących pracowników zasadach określonych w odrębnych przepisach
• Możesz zwolnić korzystającego z tego obowiązku, ale tylko w formie pisemnej. Często zwolnienie to jest częścią porozumienia.
Informacje zostały opracowane na podstawie stron internetowych poświęconych wolontariatowi www.wolontariat.org.pl i www.fundacjahospicyjna.pl.